Specjalista neurolog
Zdarza się, że z dnia na dzień zaczynamy odczuwać mocne dolegliwości natury neurologicznej. To efekt różnych czynników, które w pewnym okresie czasu wywołują silne schorzenia. Nikt, komu nie jest obojętne własne zdrowie, nie lekceważy takich objawów. Prawdopodobnie, jest to oznaka ciężkiej choroby. Nie podjęcie działań w takim momencie, może oznaczać szybkie pogorszenie stanu chorego. Z tego powodu dobrym pomysłem jest, by wybrać się do neurologa, w celu oceny czy dane objawy nie oznaczają poważnego schorzenia.

Co jest przedmiotem pracy neurologa? Lekarzy tej specjalności interesują choroby układu nerwowego. Najczęściej spotykanymi schorzeniami, natury neurologicznej, są takie choroby jak:

– zapalenie mózgu
– choroba Alzheimera
– choroba Parkinsona
– zaburzenia równowagi

To oczywiście tylko te najpoważniejsze, ale nie należy lekceważyć migren czy zaburzeń snu, bo mogą być efektem nieprawidłowego działania systemu nerwowego.

Ocena stanu pacjenta bywa trudna. Po uwagę bierze się takie detale jak stan fizyczny pacjenta, odruchy, ruchomość stawów, sposób chodu i mowy a także poddaje się badaniu dna oka. Wykonywany jest też test tzw. wyższych czynności korowych. Ocenia się w nim, m.in.: mowę, orientację, pamięć a także umiejętności czytania, pisania i liczenia. Wydaje się, że z takiego testu nie wyciągniemy wielu wniosków, jednak dobrzy neurolodzy wyciągną ważne wnioski na tej podstawie.

Nie wiesz jak wybrać solidnego neurologa? Wbrew pozorom, nie jest to zadanie ciężkie. Mnóstwo wiedzy na ten temat znajdziemy na stronach WWW. Do wyszukiwarki wystarczy wpisać ‘neurolog Warszawa’, a po chwili otrzymamy ogromną ilość wyników, wśród których znajdziemy informacje na temat neurologów. Popytać można także wśród rodziny czy znajomych, lecz nie zawsze chętnie opowiadamy o naszych doświadczeniach z lekarzami. Ale nawet najlepszy neurolog nie ugra dużo, jeżeli nie udostępni mu się dobrego sprzętu. Tomograf czy Rezonator to minimum przyzwoitego wyposażenia, jednak nie każda placówka dysponuje potrzebnym oprzyrządowaniem. Na szczęście, sytuacja zmienia się, gdyż powstaje coraz więcej prywatnych placówek. Jeżeli podpiszą one kontrakty z NFZ, to badania na nowoczesnym sprzęcie będą finansowane ze składek zdrowotnych, a nie naszej prywatnej kieszeni.