O ciągach alkoholowych mówimy gdy pacjent spożywa alkohol przewlekle, minimum przez dwa dni lub dłużej. Oczywiście następstwa ciągów alkoholowych są bardzo przykre dla pacjenta. Po odstawieniu alkoholu występują objawy abstynencyjne, które dzielimy na fizyczne i psychiczne. Niejednokrotnie mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. AZA czyli alkoholowe zespoły abstynencyjne mogą być powikłane drgawkami(padaczka alkoholowa) a u ok. 5% osób uzależnionych po przerwaniu ciągu lub gwałtownym zmniejszeniu dawki spożywanego alkoholu występuje majaczenie alkoholowe(Delirium tremens). Leczenie AZA to właśnie detoksykacja alkoholowa potocznie zwana detoksem alkoholowym lub odtruwaniem alkoholowym.
- Fizyczne(somatyczne) objawy AZA wynikają z pobudzenia układu wegetatywnego. Najczęstsze to skoki ciśnienia tętniczego i orto-statyczne spadki wartości ciśnienia tętniczego, tachykardia(szybka akcja serca), wzmożone pocenie, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunki itd.
- Psychiczne objawy AZA to niepokój z lękiem, złe samopoczucie, dysforie, zaburzenia snu, w powikłanych przypadkach zaburzenia świadomości, dezorientacja, możliwe jest występowanie omamów słuchowych lub wzrokowych.
Detoksykacja alkoholowa polega na objawowym leczeniu ww objawów. Oznacza to, że mimo iż istnieją ogólne zasady leczenia to każdy pacjent ma inny przebieg, inne objawy główne oraz istnieje zmienność osobnicza w reakcji na stosowane leki, dawki dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta. Sytuację kliniczną wikła czasami uszkodzenie wątroby, marskość wątroby z jej niewydolnością, żółtaczką, taki stan wymaga stosowania leków których metabolizm nie obciąża wątroby. W leczeniu AZA zazwyczaj stosuje się Benzodiazepiny(indywidualnie dobrane do pacjenta i jego obciążeń internistycznych i/lub neurologicznych), inhibitory pompy protonowej, leki wspomagające regenerację wątroby, leki przeciwpadaczkowe. Należy unikać stosowania neuroleptyków, statystycznie zwiększają one śmiertelność w AZA, obniżają również próg drgawkowy przez co mogą być przyczyną drgawek. Z uwagi na śmiertelne przypadki spowodowane depresją układu oddechowego zrezygnowano z popularnej kiedyś Hemineuryny.
W leczeniu AZA jednym z podstawowych elementów terapii jest wyrównanie równowagi wodno-elektrolitowej. Stosuje się płyny infuzyjne choć możliwe jest również nawadnianie doustne. Oferty w internecie które zawierają cudowną jedną kroplówkę o 100% wchłanialności to świadectwo tego iż osoba oferująca nie ma pojęcia o detoksykacji alkoholowej lub jest zwykły oszustem.
Bardzo ważnym elementem terapii oprócz uzupełnienia jonów Magnezu, Potasu, Sodu jest również zapobieganie toksycznemu dla mózgu cyklu spalania glukozy w mózgu. Wręcz konieczne jest podanie Tiaminy, która uczestniczy w cyklu pentozowym. Inne witaminy mogą być pomocne ale w zdecydowanie mniejszym stopniu.
Do prawidłowego leczenia AZA konieczne jest doświadczenie kliniczne zarówno w dziedzinie interny jak i psychiatrii. Leczenie musi przebiegać pod opieką lekarza. Bardzo niebezpieczne dla pacjenta jest podawanie leków pacjentowi w stanie upojenia alkoholowego, wiele takich przypadków miało śmiertelny finał.
Należy podkreślić, że nie każdy pacjent wymaga interwencji medycznej, warto zapoznać się ze skalą CIWA-A, określa ona natęzenie występowania objawów i kwalifikuje pacjentów do leczenia ambulatoryjnego lub stacjonarnego, lżejsze przypadki nie wymagają a nawet nie powinny być leczone farmakologicznie.
Leczenie powinno być prowadzone w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach. Chory powinien mieć zapewnione odpowiednie wyżywienie, które ma duży wpływ na przebieg leczenia.
Osoby zainteresowane szerszą wiedzą na temat detoksykacji alkoholowej odsyłamy do profesjonalnego źródła wiadomości na temat detoksykacji alkoholowej